reklama
kategoria: Kraj
1 październik 2013

Będą dopłacać do energooszczędnych domów?

zdjęcie: Będą dopłacać do energooszczędnych domów? / fot.pixabay/aleksanderstein
Dzięki dopłatom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, okres zwrotu dodatkowych nakładów poniesionych na uzyskanie standardu niskoenergetycznego nowo budowanego domu, skróci się nawet do 8 lat. Zakładając więc, że zaciągamy kredyt na dom na 30 lat, będziemy mogli przez ponad 20 lat spłacać go z uzyskanych oszczędności energetycznych.
REKLAMA

Około 5 mln budynków w Polsce stanowi znaczący problem środowiskowy, społeczny i energetyczny. Są one odpowiedzialne za blisko 40% antropogenicznej emisji gazów cieplarnianych. Mają też niemały apetyt na energię. Ich udział w łącznym zapotrzebowaniu na energię w naszym kraju wynosi ponad 40%. Rachunki za ogrzewanie i prąd wynoszą już blisko 30% łącznych wydatków gospodarstwa domowego w Polsce. Na dzień dzisiejszy to zapewnienie ciepła w naszym domu kosztuje nas najwięcej. Ponad 70% energii, jakiej potrzebuje nasz dom pochłania właśnie ogrzewanie, kolejne 15% ciepła woda, a resztę elektryczność. Absolutnym priorytetem dla Polaków stała się więc konieczność budowania domów w taki sposób, aby zużywały one jak najmniej ciepła. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami zapotrzebowanie na ciepło w budynku nie powinno przekraczać 105 kWh/m2/rok. To o wiele więcej niż w krajach starej Unii. Możemy i powinniśmy budować znacznie rozsądniej, to znaczy w standardzie energooszczędnym i pasywnym. Nasze miesięczne wydatki na ogrzewanie ograniczylibyśmy wówczas nawet do 1 zł na metr kwadratowy powierzchni użytkowej naszego domu czy mieszkania.

A zachęcają nas do tego nowe programy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Już tylko dni dzielą nas od oficjalnego ogłoszenia nowego programu dopłat do kredytów na mieszkania i domy energooszczędnych. Uruchamiany przez Narodowy Fundusz Ochrony i Środowiska program z dopłatami do 50 tys. zł, jest wyczekiwany z wielką nadzieją zarówno przez inwestorów prywatnych, jak i przedsiębiorstwa rynku budowlanego. Podobnie rzecz się ma z programem PROSUMENT, dzięki któremu będziemy mogli w preferencyjny sposób w ramach kredytów oprocentowanych w wysokości 1% nabywać pompy ciepła, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, mikro turbiny wiatrowe, kotły na biomasę czy małe urządzenia kogeneracyjne.

Dzięki dopłatom z NFOŚ, okres zwrotu dodatkowych nakładów poniesionych na uzyskanie standardu niskoenergetycznego nowo budowanego domu, skróci się nawet do 8 lat. Zakładając więc, że zaciągamy kredyt na dom na 30 lat, będziemy mogli przez ponad 2/3 okresu kredytowego spłacać go z uzyskanych oszczędności energetycznych.

Ale nie brakuje też wątpliwości i obaw. Rynek budownictwa energooszczędnego w Polsce jest jeszcze w powijakach. Brakuje dobrych projektów, zweryfikowanych przykładów. Niemałym problemem jest tez brak doświadczeń i praktycznej wiedzy zarówno po stronie wykonawców, jak i inwestorów. Tę sytuację stara się zmienić uruchamiany właśnie projekt Energooszczędni. Będzie on odpowiedzią na szereg praktycznych pytań, jakie stawiają sobie inwestorzy i firmy zainteresowane domami, które energię oszczędzają i produkują z własnych źródeł. M.in. jak wybrać działkę pod budowę, jak ocenić czy projekt domu zapewni niskie zużycie energii, czego unikać decydując się na wybór własnych źródeł energii, co się opłaca, a od czego lepiej trzymać się z daleka, jak wybierać urządzenia i instalacje, jakie oczekiwania powinniśmy stawiać architektom, projektantom i wykonawcom, aby nasze rachunki za energię przestały być utrapieniem. Projekt Energooszczędni jest realizowany na bazie Centrum Technologii Energetycznych w Świdnicy. To swoiste laboratorium zielonych technologii i budynek demonstracyjno-testowy o pow. 1200 m2, który powstał w 2012 roku. To także miejsce, gdzie już dziś projektuje się bardzo energooszczędne budynki, korzystające z własnych, niezależnych źródeł energii, a przy tym wykorzystujące najnowsze technologie mikrogeneracyjne. W świdnickim CTE grupa naukowców, architektów, konstruktorów, energetyków, specjalistów od technologii OŹE, instalatorów i projektantów branżowych, zaprojektowała serię wzorcowych niskoenergetycznych domów i małych budynków użyteczności publicznej. Co więcej, projekty te zawierają instalacje i technologie przetestowane i zweryfikowane na specjalistycznych stanowiskach badawczych w CTE.

Więcej informacji znajdziecie na www.ekokreatywni.fea.pl

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kartuzy
-1.3°C
wschód słońca: 07:28
zachód słońca: 15:38
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kartuzach

kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Antykvariat Cafe, Kartuzy,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-03 19:00
miejsce
Antykwariat Cafe, Kartuzy,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-06 19:00
miejsce
Kartuskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-01 20:00
miejsce
Antykvariat Cafe, Kartuzy,...
wstęp biletowany